Uyku arkadaşları, bebeklere yataklarında desteksiz uykuya dalmayı öğretirken sıklıkla faydalandığımız ürünlerdir. Bebekler yatağa uyanık yatırıldıklarında, bir şekilde kendilerini rahatlatmaya ihtiyaç duyarlar. Kimi bebek bunu emzik emerek yapar, kimisi parmağınızı emerek… Bazı bebeklere uykudan önce yatakta yuvarlanıp oynayarak rahatlarlar, bazıları kendi bebek dillerinde şarkılar söyler veya konuşurlar, kimileri de bir süre mızırdanıp öyle geçerler uykuya. İşte bu kendi kendini sakinleştirme ve uykuya geçiş sürecinde bebeklerin elleriyle okşayabilecekleri, koklayabilecekleri, yüzlerine örtüp hatta isterlerse emebilecekleri uyku arkadaşları olursa yataklarında, bu uykuya geçiş sürecini çok daha rahat ve keyifli geçirebilirler.

Alışma süreci

Uyku arkadaşı bebek için uykuyla ilişkilendirdiği bir güven nesnesidir. Kimi bebek uyku arkadaşına çok bağlanırken, kimisi de hiç umursamayabilir. Ancak ilgilenmeyen bebekler için bile uyku arkadaşının bebeğin yatağında durmasının hiçbir sakıncası yoktur. Uyku arkadaşını benimseyen bebeklerde, bu arkadaşın yalnızca yatakta durması, gün içerisinde bebeğin sürekli onunla oynamaması önerilir, aksi halde uyku arkadaşı normal bir oyuncak halini alacak, uyku ile bağlantılı bir destek aracı olmaktan uzaklaşacaktır. Uyku arkadaşını çok benimsemiş olan bebekler için bu arkadaşın kaybolma riskine karşı yedeklenmesini ve tatillere giderken de mutlaka bebeğin bavuluna konmasını öneririm..

Uyku arkadaşı ne zaman kullanılmaya başlanmalı?

0-4 ay arasındaki bebeklerin kollardan sıkı bacaklardan geniş yarım kundaklanmış şekilde yatağa yatırılmasını öneriyorum. Kundaklanmış bebeğin yatağına uyku arkadaşı koymaya gerek olmayacaktır. Uyku arkadaşına 4. aydan sonra başlamak daha uygun olacaktır. Bebeğin uyku arkadaşını emme ihtimali olacağından, tüylü veya yutulma riski olan küçük parçalar içeren uyku arkadaşları tercih edilmemelidir. Ayrıca bebeğin yüzüne örtme ihtimali düşünülerek de büyük boyutlarda arkadaşlardan kaçınılmadır. Uyku arkadaşı piyasada satılan uygun ürünler arasından seçilebileceği gibi, annenin kokusunun sindiği bir atlet, küçük bir mendil veya tülbent bile bebeğinizi uykudan önce rahatlatacak uyku arkadaşları olabilirler.